Ses sistemi bileşenleri nelerdir? Bir ses sisteminde hangi ekipmanlar bulunur?

Ev, ofis, mağaza gibi bireysel ve ticari mekanlarda kullanılabilen müzik yayını, anons gibi işlemler için kullanılan elektronik sistemlere genel olarak ses sistemi denilmektedir. Bu yazımızda bir ses sistemi içerisinde bulunan ekipmanlar ve kullanım alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Ses sistemi bileşenleri nelerdir? Bir ses sisteminde hangi ekipmanlar bulunur?

Amplifikatör nedir? Ne için kullanılır?

Ses sistemlerinde giriş yapan ses sinyalinin güçlendirilerek hoparlörlere iletilmesini sağlayan cihaz amplifikatör denir. Ülkemizde amfi olarak kullanımı yaygındır. Bireysel sistemler için masaüstü amfi, ticari işletmeler için power amfi, taşınabilir ses sistemleri için taşınabilir amfi modelleri mevcuttur. Bir ses sisteminin olmazsa olmazı olan amfi, düşük güçteki sesi kendisi ile uyumlu hoparlöre kayıpsız aktarmak için tüm ses sistemlerinde kullanılmaktadır. Ses sistemlerinde kullanılan birçok amfi modeli bulunmakta, bu cihazlar içerisinde bas / tiz kontolüne olanak veren, sd kart / hafıza kartı girişleri bulunan amfi modelleri görmek mümkündür.

Hoparlör nedir? Ne için kullanılır?

Amfiden gelen elektrik sinyallerini ses titreşimlerine çevirerek ses çıkmasını sağlayan cihazlara hoparlör denilmektedir. Kolon ismi ile de bilinmektedir. Bas, mid ve tiz bölümlerinden oluşan hoparlörler, ses sistemlerinin en çok bilinen ve en önde olan bileşenidir. Hoparlör modelleri kullanım yerlerine göre sahne hoparlörü, tavan hoparlörü, duvar hoparlörü ve dış mekan hoparlörü olarak ayrılmaktadır.

Mikrofon nedir? Ne için kullanılır?

Hoparlörlerin tersi olarak ses dalgalarını elektrik sinyallerine çevirerek sesi dijital hale getiren cihazlara mikrofon denilmektedir. Her ses sisteminde bulunmayan ancak anons sistemlerinin vazgeçilmezi olan mikrofon modelleri, kullanım yerlerine göre kürsü mikrofonları, kablosuz mikrofonlar ve yaka tipi mikrofonlar olarak ayrılmaktadır.

My/Pc Teknoloji olarak, Mağazalar, Restoranlar, Konferans Salonları, Stüdyo, Sahne, Sinema, Okul ve Hastane gibi işletmelerde kullanılan anons sistemleri, müzik sistemleri ve ses sistemleri tasarım, projelendirme ve kurulum hizmetleri vermekteyiz. Alanında kendini ispatlamış, en kaliteli ses markaları ile profesyonel işçiliğimizi birleştirerek profesyonel hizmet sunmaktayız.

Ses ve Anons Sistemi Kurulumu

 • Keşif ekibimiz tarafından, sistemin kurulacağı alanın coğrafik ve fiziki koşulları incelenerek ürün çeşitleri ile miktarları belirlenir.
 • Belirlenen ihtiyaçlara göre sistem mühendislerimiz tarafından projelendirilir.
 • Sistem, teknik personelimiz tarafından projeye uygun olarak kurulur. Sistem sorumlularına kullanılan ürünlerin garanti belgeleri, tanıtım ve kullanım kılavuzları teslim edilir.
 • Teknik personelimiz tarafından Sistem kullanıcılarına eğitim verilir.
ses sistemleri

Ücretsiz Keşif

  Ad Soyad

  E-posta

  Telefon

  Firma Adı

  Adres