Veri yedekleme nedir? İdeal yedekleme sistemi nasıl olmalıdır?

Tüm üretim, planlama, satış, organizasyon faaliyetlerinin bilgisayar sistemleri ile yapıldığı günümüzde, donanım arızaları, virüsler veya hacklenme gibi sebeplerle yaşanan veri kayıpları işletmelerde geri dönülemez hasarlar yaratmaktadır. Bu olası zaman ve iş gücü kayıplarının önüne geçmek isteyen işletmeler, veri yedekleme sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Her işletme tipine uygun farklı veri yedekleme sistemleri bulunmaktadır.

Veri Yedekleme Sistemleri

Veri yedekleme nedir?

Veri yedekleme, basit olarak bir bilgisayar, disk, kaset veya sunucu içerisinde bulunan belgelerin bir bilgisayar sistemi, ağ diski veya bulut sistemi ile kayıt edilmesi, ihtiyaç duyulduğunda geri yüklenerek kullanılabilmesidir. Otomatik veya elle kopyalanan veriler olası veri kayıplarında en yakın tarihe geri dönebilmek için güvenle saklanır.

Veri yedeklemenin önemi nedir?

İşletmede yıllarca özenle oluşturulan dataların, belgelerin, müşteri cari bilgilerinin, önemli evrakların, üretim veya tasarım dosyalarının kullanıcı hatası sonucu silindiğini, daha kötüsü bir virüs veya hacklenme ile çalındığı durumlarda şirket ticari bir kaosa sürüklenmektedir. Ülkemizde veri yedeklemenin önemi genellikle veri kaybı yaşandığı durumlarda görülmektedir. Olumsuz bir durumla karşılaşmadan önce otomatik veri yedekleme sistemleri için yatırım yapmak önem arz etmektedir.

Veri yedekleme yöntemleri nelerdir?

Küçük, orta ve büyük çaplı işletmelerin birbirinden farklı veri yedekleme ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlar için farklı veri yedekleme yöntemleri bulunmaktadır. Veri yedekleme yöntemlerinin başlıcaları; bir ağ diski(NAS) oluşturarak buraya otomatik veya elle yedekleme, flash bellek veya hafıza kartlarına yedekleme, CD/DVD veya kaset ile yedekleme, sunucular için RAID yedekleme ve bulut yedeklemedir. Bu yedekleme yöntemleri elle veya yazılımlar vasıtası ile tam yedekleme, fark yedekleme veya artırımlı yedekleme metodu kullanılarak yedeklenebilir.

Veri yedekleme sistemi kurulumu

My/Pc Teknoloji olarak; işletmeler için manuel veya otomatik veri yedekleme sistemleri tasarım, projelendirme ve kurulum hizmetleri vermekteyiz. Veri yedekleme sistemleri kurulumu için işletmenin tipi, kullanıcı beklentileri ve veri büyüklüğüne uygun sistemler tasarlıyoruz. Veri yedekleme ihtiyaçlarınız ve sorularınız için telefon numaralarımızdan, e-posta adresimizden veya canlı destekten bize ulaşabilirsiniz.