Asansörlere güvenlik kamerası takılır mı?

Çok katlı yapılarda sıklıkla yük ve insan taşımak için kullanılan asansörlerde kamera kullanımı ile ilgili sıkça sorulan sorular üzerine bu yazımızda asansör güvenlik kamera sistemleri hakkında bilgi vereceğiz. Güvenlik kamera sistemi kurulu çoğu işletme ve konutta kameraların görmediği kapalı bir alan olan asansörlerde istenmeyen olayların önüne geçilmesi, emniyet tedbirleri alınması, yabancı kişilerin tesise giriş çıkışının engellenmesi, çalışanlar ve taşınan eşyaların güvenliğinin sağlanması için asansör güvenlik kamerasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Asansörlere güvenlik kamerası takılır mı?

Asansörde güvenlik kamerası bulundurmak yasal mı?

Site ve şirket yönetimleri tarafından merak edilen en önemli husus, asansörlere kamera takmanın yasal olup olmadığıdır. İşletmelerde ve konutlardaki asansörler özel mülk veya bireysel alan statüsünde olmadığı için aksine bir kanun veya yönetmelik çıkartılmadığı müddetçe yasaldır. Önlem olarak asansörlerde olduğu gibi tüm görüntü ve ses kaydı yapılan yerlerde, mekânda kayıt yapıldığına dair bir uyarı levhası bulundurulmasını önermekteyiz.

Asansörlere güvenlik kamerası nasıl takılır?

Asansörler sabit bir yapıda olmadığından dolayı merak edilen konulardan biri, kablolamanın nasıl yapılacağı ve asansöre kamera montajının nasıl yapılacağıdır. Asansörlerde güvenlik kamera kurulumunun birçok metodu bulunmaktadır. Kablolu ve kablosuz kamera kurulumu olarak ayırabildiğimiz bu yöntemler, müşteri beklentileri, tesisin yapı durumu, kat sayısı gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

1. Kablolu asansör güvenlik kamera sistemleri

Kablolu asansör güvenlik kamera sistemleri, asansör hareketi ile kablo aşınması olması ve bakım maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı çok tercih edilen bir yöntem değildir. Kablolu asansör kamera sistemlerinde bir video kayıt cihazı asansör üzerinde veya katlardan birinde bulunur. Kameradan aktarılan görüntüler bu video kayıt cihazı üzerinde tutulur.

2. Kablosuz asansör güvenlik kamera sistemleri

Kablosuz asansör güvenlik kamera sistemleri, bakım maliyetinin düşük olması, kesintisiz görüntü aktarımı ile cazip bir kamera çözümüdür. Kurulum maliyeti kablolu sistemlere göre daha yüksek olmakla birlikte orta ve uzun vadede kablolu sisteme göre avantajları bulunmaktadır. Kablosuz sistemde kablosuz ip güvenlik kameraları asansör içerisine monte edilmekte, kameraların elektrik bağlantıları asansör panosundan alınır. Bu işlem asansörün çalışmasını etkilemez. Kat sayısına göre kablosuz erişim noktaları ile ip kameraların ağ video kayıt cihazına görüntü aktarması sağlanır.

3. Hafıza kartlı asansör güvenlik kamera sistemi

Kablosuz asansör kameralarını kullanmanın bir metodu da ağ kayıt cihazı kullanmadan kameraya hafıza kartı takılarak kayıt yapılmasıdır. Bu yöntemde kameraya sadece elektrik bağlantısı verilmesi yeterlidir. Görüntü kayıtları hafıza kartında saklandığı için belli sürelerde hafıza kartının çıkartılıp görüntülerin bir depolama cihazına aktarılması gereklidir.

Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Kablosuz Güvenlik Kamera Sistemi

Ücretsiz Keşif

Ad Soyad

E-posta

Telefon

Firma Adı

Adres

 
dahua
haikon
avenir
samsung
sony
lg
hyundai

Satış ve kurulumunu yaptığımız kamera modelleri ve güvenlik sistemi ekipmanlarını aşağıda bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz ürünle ilgili fiyat veya ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

fiyat talebi

0212 451 44 44

Etiketler: Asansör Kamerası, Asansör İçi Kamera, Asansör Güvenlik Kamerası, Kabin Kamerası, Asansör Kamera Sistemi, Kablolu Asansör Kamerası, Kablosuz Asansör Kamerası, Asansör Kamera Modelleri, Asansör Kamera Fiyatları