Cep Telefonundan Kamera İzleme

Mobil teknolojinin gelişmesi ve internetin ev ve işyerlerinden ceplerimize taşınması ile kullanıcılarda güvenlik cihazlarını mobil cihazlardan izleme, kontrol ve müdahale isteği doğmuştur. Bu yazımızda güvenlik kamera sisteminin cep telefonu ve tabletlerden nasıl izlenebileceği konusunda bilgi vereceğiz. Öncelikle güvenlik kameralarınızı dışarıdan izleyebilmek için video kayıt cihazınızda ve telefonunuz veya tabletinizde internet bağlantısı olması şarttır. Hızlı bir internet bağlantısı izleyeceğiniz görüntünün kalitesi ve akıcılığını doğrudan etkiler.

Güvenlik kamera sistemlerinin amacı mekânda bulunduğunuz zamanda değil dışarıdayken kayıt gösterebilmek ve geçmişe dönük kayıt saklamaktır. Bu sebeple güvenlik kameralarının tümü dışarıdan izleme ve geçmiş görüntü oynatma desteği sunar. Güvenlik gerekçeleri ile veya ihtiyaç olmadığından dolayı bazı projelerde video kayıt cihazlarına internet bağlantısı verilmeyebilir.

Güvenlik kamerasına uygun izleme programı nasıl bulunur?

cep telefonu tablet güvenlik kamera izlemeGüvenlik kamera kayıt cihazınızın satıcısı veya distribütörünün ürününüzle birlikte gönderdiği belgelerde cihaza uygun mobil izleme programının nereden indirilebileceği bilgisi bulunmaktadır. Çoğu markada AppStore ve GooglePlay Store‘da marka adını aratarak cihazınız ile uyumlu programı bulabilirsiniz.

Statik ip ile cep telefonundan güvenlik kamera izleme nasıl yapılır?

Cep telefonundan güvenlik kamerası izlemenin en çok kullanılan metodu ip, kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak izlemektir. Bu yöntemde modeminizden cihaza uygun portlar açılarak sabit ip adresinize gelen izleme istekleri video kayıt cihazınıza yönlendirilir. Bu durumda sabit ip almanız ve telefon faturanıza ek ücret yansıtılması zorunludur.

Statik ip olmadan cep telefonundan güvenlik kamera izleme nasıl yapılır?

Statik ip ile izlemenin istenmediği durumlarda video kayıt cihazının desteklemesi durumunda barkod ile izleme yapılabilir. Bu metodu her cihaz desteklemez. Barkod ile izlemede statik ip alınması zorunlu değildir. Ip yönlendirmesini güvenlik sistemi otomatik olarak yapmaktadır.