Siz evinizde yokken yuvanızı hırsızlık, yangın, gaz kaçağı gibi tehlikelerden koruyan, gerektiğinde size arama veya mesaj yolu ile anında bilgi veren duruma göre gerekli birimleri (karakol, sağlık merkezleri, itfaiye) harekete geçiren ev alarm sistemleri, günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz güvenlik ekipmanlarından birisidir.

Bu yazımızda ev alarm sistemlerinin hangi ekipmanları veya sistemleri içermesi gerektiğini, hangi sistemlerin tercih edilmesi gerektiğini, bütçenize uygun ev alarmını bulma yöntemini değerlendireceğiz.

Ev Alarm Sistemi

ücretsiz keşifEv alarm sistemlerinde lokal veya alarm izleme merkezine bağlı sistemleri tercih etmeniz gereklidir. İzleme merkezine bağlı ev alarmlarında yangın, gaz kaçağı, hırsızlık durumlarında siren ile evdekilere ve komşulara bilgi verilir. Güvenlik veya sağlık birimlerine bilgi verilmesi komşuların ve evde bulunan kişilere bırakılmaktadır. Lokal alarm sistemlerinde tıbbi yardım alarmı ve panik butonu tercih edilememektedir.

Güvenlik ihtiyacına göre öncelikle buna karar verilmesi gerekir. Alarm sistemini sürekli ikamet etmediğiniz eviniz veya yazlığınıza kurdurmayı düşünüyorsanız kesinlikle izleme merkezine bağlı bir ev alarm sistemi tercih edilmelidir. Böylece alarm sistemi etrafta komşunuz dahi olmasa alarm merkezine bilgi vererek size ve gerekli durumlarda güvenlik ve sağlık birimlerine ulaşılmasını sağlayacaktır.

Yangın / Gaz Alarmı

Ev alarm sisteminize ek olarak, duman dedektörü, ısı artış dedektörü ve gaz dedektörü takılmasını isteyerek evinizi sadece hırsızlığa karşı değil yangın ve gaz kaçaklarına karşı da korumuş olacaksınız. Alarm sisteminiz olası bir yangın ve gaz kaçağı durumunda izleme merkezine bağlı ise alarm merkezine bilgi vererek size ve gerekli durumlarda itfaiyeye bilgi verilmesini sağlayacaktır.

Tıbbi Yardım Alarmı ve Panik Butonu

Evinizde tıbbi yardıma ihtiyaç duyan yakınlarınız var ise ev alarm sisteminize ek bir yardım butonu veya panik butonu talep edebilirsiniz. Bu butonlara basıldığında alarm sisteminiz alarm merkezi aracılığı ile gerekli birimlere sinyal iletecektir.

Hangi Sistemi Tercih Etmeliyim?

Öncelikle ev alarm sisteminizin bir alarm merkezine bağlı olması önemlidir. Lokal alarmlar yerine alarm merkezine bağlı alarmları tercih etmelisiniz. İkamet ettiğiniz evde kablolu veya kablosuz alarm sistemlerini tercih edebilirsiniz. Sürekli ikamet etmediğiniz veya uzun süre uğramayacağınız evlerde ise kablolu sistemleri tercih etmeniz önerilir. Dedektör ve kontak gibi cihazların pille çalıştığı ve belli sürelerde bunların değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Alarm sisteminizi telefon kabloları üzerinden alarm merkezi ile irtibat kurar. Kablolara zarar verilmesi durumunda alarm sistemi ile izleme merkezi arasındaki bağlantı kopacaktır. Gelişmiş alarm sistemlerinde bağlantı kopsa bile size ve gerekli birimlere bilgi iletilebilir. Bu riske hiç girmeden alarm sisteminize GSM üzerinden haberleşme sağlayan modül takılmasını da talep edebilirsiniz.

Etiketler: , , ,