Güvenlik kamera çeşitleri nelerdir?

Güvenlik kamera sistemlerinde en önemli ekipman olan güvenlik kameraları birçok marka ve model ile karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde farklı yerlerde kullanılmak üzere üretilen birçok kamera çeşidi bulunmaktadır. Her kameranın diğerine göre avantajlı ve güçlü yönleri olduğu gibi zayıf yönleri ve dezavantajları da bulunmaktadır. Kasa tipi, kullanım yeri ve amacı olarak farklı kamera türlerinden projede hangisi veya hangilerinin kullanılması gerektiğini anlattığımız bu yazımızda güvenlik kamera çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Yazılarımızda verdiğimiz bilgiler güvenlik kamera tavsiyesi olarak değerlendirilebilir ancak değerlendirme keşif yapan bir güvenlik uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Güvenlik kamera çeşitleri nelerdir?

Dome kamera nedir? Nerelerde kullanılır?

Bir güvenlik kamera sisteminde en çok kullanılan kamera çeşidi dome kameralardır. Kasa tipi yuvarlak, alt kısmı siyah olan bu kameralar tasarımlarından ve görüş açılarının yüksek olmasından dolayı çokça tercih edilirler. Türüne göre vandalizme dayanıklı, hava koşullarına dayanıklı, sabit veya ptz modelleri mevcuttur. Diğer kamera türlerine göre daha az maliyetli olan dome kameralar iç mekanlarda mekân tasarımına uygun olduğu ve göze batmadığı için kullanılır. Lensin hangi tarafa baktığı net olarak görülemediği için caydırıcılık oranı diğer güvenlik kameralarına göre yüksektir. Dome kameraların temizliği ve bakımı da oldukça basittir. Altında lensin bulunduğu dış yüzeyin bir bez ile temizlenmesi yeterlidir. Dome kamera montajı yapıldıktan sonra yönü ayarlanamadığı için yetkisiz erişime karşı dayanıklı kamera çeşitlerinden biridir. Sıklıkla iç mekanlarda kullanılan dome kameralar, dış mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tasarımından dolayı güneş ışığına mukavemet göstererek net görüntü imkânı sağlar. İç mekanlarda tavana monte edilerek kullanılmaktadır.

Bullet kamera nedir? Nerelerde kullanılır?

Güvenlik kamera sistemlerinde en çok tercih edilen ikinci kamera çeşidi bullet kameralardır. Bullet güvenlik kameraları boru tipinde, dome kameralara göre daha uzun menzile sahiptir. Dome kameralara göre dezavantajı ise fiziksel yapısından dolayı daha fazla zarar görmeleri muhtemeldir. Montaj yeri esnekliği için tercih edilen bullet kameralar, tavana, duvara veya saçak altına takılabilir. Bullet güvenlik kameraları hava koşullarına dayanıklı olması sebebi ile genellikle dış mekanlarda kullanılır.

Ptz kamera nedir? Nerelerde kullanılır?

Ptz kamera video kayıt cihazından veya uzaktan izleme yaparken yakınlaştırma – uzaklaştırma, eğme ve kaydırma yapılabilen güvenlik kameralarıdır. İngilizce pan – tilt –zoom kelimelerin kısaltması ile dilimize geçmiştir. Ptz kameraların kullanıldığı alanlarda daha az güvenlik kamerası ile birçok noktayı izlemek mümkün olmaktadır. Sabit güvenlik kameralarına göre daha avantajlı olan pzt kameralar maliyeti yükselttiği için çoğu yerde tercih edilmezler. Pan tilt zoom güvenlik kameralarının özelliği geniş görüş alanıdır. Uzaktan kontrol ile ptz kamerayı 180 dereceye kadar hareket ettirerek kısa mesafelerde de görüş alanı sağlayabilirsiniz. Doğru yere monte edilen ptz kameralar ile 360 dereceye kadar görüş sağlamak mümkündür. Böylece bir ortamda 3 sabit kamera kullanmak yerine 1 ptz kamera kullanılması mümkün olmaktadır. Otomatik dönüş ve odaklama ile kamera sabit durmak yerine belirli periyotlar ile ortamı izler. Ptz kameralar bir diğer önemli özelliği olan yakınlaştırma ile uzak mesafelerde de net görüntü imkânı sağlar. Ptz güvenlik kameraları kısa mesafede geniş görüş açısı veya yakınlaştırma ihtiyacı duyulan mekanlarda kullanılmaktadır.

Fisheye (balık gözü) kamera nedir? Nerelerde kullanılır?

Fisheye kamera, diğer kamera çeşitlerinde olmayan 180 veya 360 derece görüntü imkânı sağlayan, tasarımından dolayı dekoratif güvenlik kameralarıdır. Panoramik kamera adı ile de bilinirler. Fisheye kameralar tarafından çekilen görüntüler özel bir yazılımla düzeltilerek tek bir görüntü olarak aktarılır. Balık gözü kamera modelleri iç mekanlarda mağaza, hastane, otopark gibi işletmeler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Fisheye kameralar dome kameraların sahip olduğu tüm avantajlara sahiptir. Birçok kamera kullanmak yerine mekanın tavanında bir fisheye kamera kullanmak yeterli olabilmektedir.

My/Pc Teknoloji, Güvenlik Kamera Sistemleri, IP Kamera Çözümleri, AHD Kamera Çözümleri, Termal Kamera Çözümleri, Mobil Güvenlik Çözümleri ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ürün Kataloğu

güvenlik kamerası

Ücretsiz Keşif

  Ad Soyad

  E-posta

  Telefon

  Firma Adı

  Adres

   
  dahua
  haikon
  avenir
  samsung
  sony
  lg
  hyundai

  Satış ve kurulumunu yaptığımız kamera modelleri ve güvenlik sistemi ekipmanlarını aşağıda bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz ürünle ilgili fiyat veya ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

  İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

  fiyat talebi

  0212 451 44 44