Güvenlik kamera sistemi çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

Güvenlik kamera sisteminiz tam da ihtiyacınız olduğu zaman çalışmıyor. Geçmiş kayıtlara ulaşamıyorsunuz, görüntü yok veya uzaktan erişemiyorsunuz. Neyse ki bu sorunların hiçbiri çözülemez şeyler değil. Bu yazımızda güvenlik kamera sistemlerinde en çok karşılaşılan hatalar ve çözümleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hatalar ve çözümlerine geçmeden önce; video kayıt cihazı ve kameralarınızın güç adaptörleri bağlantılarını kontrol ediniz. Arızaların çoğu elektrik kaynaklı olduğu için güç kaynaklarının hatasız çalışması önemlidir. Bu yazımızda Ahd, Tvi, Hd-Cvi, Cvi ve Analog kamera arıza ve çözümleri bulunmaktadır. Ip güvenlik kamera sistemi arızaları için tıklayınız.

Güvenlik Kamera ve Alarm Servis Hizmetleri

İnternetten güvenlik kamerasına bağlanamıyorum

Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi cihazlardan güvenlik kamera sistemine uzaktan bağlanarak izleme yapılan durumlarda iki şekilde bağlantı yapmanız mümkündür. İlki sabit ip alarak bağlanmak, ikincisi barkod ile bağlanmaktır. Barkod ile bağlandığınız durumlarda kayıt cihazı yazılımınız uzaktan bağlandığınız telefon, tablet, bilgisayar ve kayıt cihazı arasındaki bağlantıyı otomatik olarak düzenler. Sabit ip ile bağlandığınız durumlarda ip adresiniz değiştiğinde uzak bağlantı cihazınızdan bağlantı ayarlarını düzenlemelisiniz. Sabit ip adresiniz yok ise her ip adresi değiştiğinde bu ayarı yapmalısınız. Sabit ip adresini internet erişim sağlayıcınızdan talep edebilirsiniz (Türk Telekom, Süper Online, D-Smart vs.).

Dışarıdan bağlantı sorunu yok ise modeminiz ve video kayıt cihazı arasındaki bağlantıda bir sorun olması muhtemeldir. Modeminiz dışarıdan gelen bağlantı isteklerini video kayıt cihazınızın ip adresi ve seçilen portuna yönlendirir. Bu port yönlendirmesi yanlışlıkla kaldırılırsa, modeminiz sıfırlanırsa veya kayıt cihazının ip adresi değiştirilirse uzaktan izleme yapamazsınız. Bu ayarların baştan yapılması gerekir.

Geçmiş kayıtları izleyemiyorum

Monitör veya bilgisayarınızda güvenlik kameralarından gelen anlık görüntüleri izleyebiliyor, geçmişe dönük izleme yapamıyorsanız; kayıt cihazınızın ayarlarından video kaydetme kapatılmış veya sabit diskiniz bozulmuş olabilir. Çözümü için öncelikle sabit diskin video kayıt cihazı ayarlarından sıfırlanması ve video kaydının aktif edilmesi gerekir. Bu işlemden sonra video kaydı yapılamıyorsa sabit diskinizin değiştirilmesi gerekir. Video kaydı başlayıp sonraki zamanlarda tekrar aynı sorunla karşılaşıyorsanız diskinizde bad sector oluşmuş olabilir. Bad sector harddiskinizdeki bazı bölümlerinde manyetik hasar oluşması ve bu bölgelere veri yazılamaması olarak tanımlanabilir. Harddisk başlangıçta tamamen bozulmaz. Bad sector zamanla büyüyerek diskin tamamen bozulmasına yol açar.

Güvenlik kamera görüntüde parazitler var

Güvenlik kamera görüntülerinde parazitlenme topraklama olmaması veya güvenlik kameralarının metal yüzeylere izole edilmeden montaj yapılması durumlarında meydana gelir. Topraklama hattı kontrol edilip gerekli düzenlemeler yapıldığında parazitler gidecektir.

Güvenlik kamera görüntüleri gidip geliyor

Güvenlik kamera görüntülerinde gidip gelme, sinyal kaybı veya bazen siyah ekran oluşması güvenlik kameralarına yeterli güç gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Kamera sayısına göre güç adaptörü yetersiz kaldığında, kablo bağlantılarında gevşeme, kablolamada maksimum mesafenin aşılması ve kabloların hasar alması durumlarında bu hatalar meydana gelmektedir. Güç konnektörlerini, kabloları ve güç adaptörünü kontrol ederek bu sorunu çözebilirsiniz.

Güvenlik kamera görüntüleri bulanık

Görüntülerin bulanık olması, lenslerin uzun vadede kirlenmesi veya kurulum yapılırken odak ayarlamasının yanlış yapılması sonucunda oluşur. Lens camının temizlenmesi sonrasında düzelmiyorsa kamera odak ayarının yapılması ile çözülebilir.

Bahsettiğimiz sorunların dışında bir sorun veya çözemediğiniz bir arıza durumunda telefon numaralarımız, e-posta adresimiz veya aşağıdaki keşif formu aracılığı ile bize ulaşabilir, güvenlik kamera servisi hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

My/Pc Teknoloji, Güvenlik Kamera Sistemleri, IP Kamera Çözümleri, AHD Kamera Çözümleri, Termal Kamera Çözümleri, Mobil Güvenlik Çözümleri ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ürün Kataloğu

güvenlik kamerası

Ücretsiz Keşif

Ad Soyad

E-posta

Telefon

Firma Adı

Adres

 
dahua
haikon
avenir
samsung
sony
lg
hyundai

Satış ve kurulumunu yaptığımız kamera modelleri ve güvenlik sistemi ekipmanlarını aşağıda bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz ürünle ilgili fiyat veya ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

fiyat talebi

0212 451 44 44