Güvenlik kamera sistemi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Güvenlik kameraları günümüzde hem ev hem de işyerlerimizde bulunan güvenlik sistemlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Özelliklerde büyük şehirlerde suç oranlarının artmasıyla kullanım alanları hızla artmaktadır. Sektörde farklı marka ve modellerde güvenlik kameraları bulunmasından dolayı güvenlik kamera sistemi araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok kriter mevcuttur. Kaliteli ürünlerin yanında oem veya ithalatçılar yoluyla yurda sokulan yan ürünler güvenlik kamera seçiminde dikkatli olmayı zorunlu kılmaktadır. Bu yazımızda ev veya işyeriniz için güvenlik kamera sistemi kurulumu yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken güvenlik kamera sistemi özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Güvenlik kamera sistemi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Hangi kamera teknolojisi tercih edilmeli?

Kayıt teknolojisi olarak en çok kullanılan teknolojiler ahd ve ip olarak ikiye ayrılır. Günümüzde iki teknoloji de aktif olarak kullanılmaktadır. Tvi, Cvi, Hd-Cvi, HD-Tvi farklı markalar tarafından ahd teknolojisi altında üretilen formatlardır. Geçmişte kullanılan analog güvenlik kameraları görüntü çözünürlüğünün düşük olması sebebiyle günümüzde tercih edilmemektedir. Ahd ve ip güvenlik kameraları arasındaki fark; ahd sistemler cctv kablo kullanırken, ip kameraların cat6 kablo kullanması, elektrik iletiminde adaptör yerine direkt video kayıt cihazından veya bir poe switchten yararlanılmasıdır. Görüntü kalitesi bakımından ip kameralar daha iyi olmakla birlikte maliyet olarak ahd kameralar daha uygundur. Evler ve küçük işletmelerde kullanılan sekiz adete kadar güvenlik kamera sistemleri için ahd kamera kullanımı uygun olsa bile tadilat, ekleme, çıkarma durumları göz önüne alındığında ip kamera sistemleri orta ve büyük işletmeler için daha uygun olacaktır.

Bir güvenlik kamerasından beklenen ek özellikler olarak ses kaydı yapabilmesi, gece görüşü, uzaktan izleme ve odak ve açı değiştirilmesi konusuna değinmek gerekirse; uzaktan izleme ve gece görüş özellikleri tüm kameralarda bulunan standart olarak bulunmaktadır. Gece görüşünde daha iyi sonuçlar almak için Dahua markasında Starlight, Haikon markasında Darkfighter gibi seriler tercil edilebilir. Özel gece görüş kameraları farklı markalarda farklı isimler kullanabilmektedir. Uzaktan izleme için markaların kendi özel yazılımları bulunmakta, bu yazılımlar üzerinden sabit ip veya barkod ile izlenebilmektedir. Ses kaydı özelliği hem kamera hem video kayıt cihazının desteklemesi durumunda yapılabileceğinden kamera seçerken de kayıt cihazı seçerken de uyumlu modeller tercih edilmelidir. Bazı güvenlik kameraları üzerinde dahili mikrofonlar bulunurken, bazı cihazlarla birlikte ekstra mikrofon kullanmak gerekir. Yakınlaştırma, sağa sola dönme özellikli bir kameraya ihtiyaç duyuluyorsa ptz (pan, tilt, zoom) özellikli bir güvenlik kamerası tercih edilmelidir.

Çözünürlük seçerken nelere dikkat edilmeli?

Güvenlik kameralarının görüntü kaliteleri çözünürlük ile ifade edilir. 720P hd çözünürlüğü, 1080P full hd çözünürlüğü ifade eder. Ortalama 2 mega piksel güvenlik kameraları 1080P çözünürlük imkânı sunar. Çözünürlük seçimi hem kamera hem de kayıt cihazı seçerken önemlidir. Güvenlik kameralarının 1080P olması, görüntü kaydının full hd yapılacağı anlamına gelmez. Kayıt cihazının da 1080P olarak seçilmesi gerekir.

Kullanım alanına göre hangi kamera tercih edilmeli?

Güvenlik kameraları kullanım yerlerine göre iç mekân güvenlik kameraları ve dış mekân güvenlik kameraları olmak üzere ikiye ayrılır. İç mekân ve dış mekân güvenlik kameralarında marka ve modele göre lens, hava koşullarına dayanıklılık, gece görüş mesafesi gibi özellikleri farklı olarak üretilebilmektedir. Kullanım ömrünün uzun olması ve güvenlik sisteminin yağış ve hava koşullarından etkilenmemesi için dış ortamlarda mutlaka bullet adı ile bilinen dış ortam kameraları kullanılmalıdır. Yeterli ışık koşulları ve açı yakalanabildiğinde iç ortamda dış mekan kamerası da kullanılabilir.

Saklama alanı ve yedekleme için hangi kayıt cihazı tercih edilmeli?

Ahd güvenlik kamera sistemleri dvr (digital video recorder) olarak bilinen kayıt cihazlarını, ip güvenlik kamera sistemleri nvr (network video recorder) kayıt cihazlarını kullanır. Kamera teknolojisine uygun kayıt cihazı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kayıt edilen görüntülerin saklanma süresidir. Görüntü saklanma süresi güvenlik kamera sayısı, görüntü çözünürlüğü, harekete duyarlı kayıt gibi parametreler ile bir günde doldurulan sabit disk miktarı belirlenir. Tesiste kurulacak güvenlik kamera sistemi şartnamelerde belirtilen veya ihtiyaç duyulan gün kadar veri depolayabilen harddiski destekleyen bir video kayıt cihazı seçilmelidir. Birçok model kayıt cihazı iki üzeri sabit disk takılmasını destekler. Yedekleme isteniyorsa sabit disklere eş zamanlı kayıt teknolojisi olan RAID özelliği olan cihazlar seçilmelidir.

My/Pc Teknoloji, Güvenlik Kamera Sistemleri, IP Kamera Çözümleri, AHD Kamera Çözümleri, Termal Kamera Çözümleri, Mobil Güvenlik Çözümleri ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ürün Kataloğu

güvenlik kamerası

Ücretsiz Keşif

Ad Soyad

E-posta

Telefon

Firma Adı

Adres

 
dahua
haikon
avenir
samsung
sony
lg
hyundai

Satış ve kurulumunu yaptığımız kamera modelleri ve güvenlik sistemi ekipmanlarını aşağıda bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz ürünle ilgili fiyat veya ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

fiyat talebi

0212 451 44 44