Güvenlik kamera sistemlerine yapılan siber saldırılar

Son zamanlarda güvenlik kamerası görüntülerinin kaydedilmesi ve izlenmesini sağlayan DRV(Digital Video Recorder) ve NVR(Network Video Recorder) cihazlarına siber saldırılar yapılarak cihazların çalışamaz hale getirilmesi sağlanıyor. Çoğu uzak doğu kaynaklı bu saldırılar marka ve model ayırt etmekssizin tüm DVR ve NVR cihazlarını etkiliyor.

Saldırıdan neden sadece güvenlik kamera sistemleri etkileniyor?

DVR ve NVR cihazları standart portlar, güvenlik protokolleri kullandığı ve içinde bulunduğu ağda sınırsız erişim izni verildiği için en çok etkilenen cihazlar olmaktadır. Siber saaldırılardan tüm teknolojik ekipmanlar ve ağa bağlı cihazlar etkilenebilir. Güvenlik kamera sistemlerine daha önce bu kadar geniş çaplı siber saldırlar yapılmaması ve kullanıcı adı, parolalarının düşük güvenlikli seçilmemesi saldırıların başarı oranını artırmaktadır.

Siber saldırılardan etkilenmemek için ne yapabilirim?

Yapılan geniş çaplı siber saldırılardan korunmak için ağınızda DVR ve NVR cihazlarına ınırsız erişim hakkı verilmemeli, kullanılan stadart portlar yerine özel portlar kullanılmalı, kullanıcı adı ve parolalar tahmin edilmesi kolay olmayan, küçük, büyük harf ve özel karakterler içeren kelimelerden seçilmelidir. Bunların haricinde cihazların ağ bağlantısını çıkarmak kesin çözüm sağlayacaktır. Bir müddet dışarıdan izleme yapmamak faydalı olacaktır.

Keşif Formu

Ad Soyad

E-posta

Telefon

Firma Adı

Adres

Cihazım siber saldırıdan etkilendi, ne yapabilirim?

Aldığınız tüm önlemlere rağmen cihazınız saldırılardan etkilendiyse tüm İstanbul’da uzman ekiplerimiz ile güvenlik kamera servisi hizmeti veriyoruz. Cihazlarınız şirketinizden alınarak, sorunu çözüldükten sonra tekrar kurulumu yapılmaktadır. Servis hizmetleri için telefon numaralarımızdan ulaşarak servis talebi oluşturabilirsiniz.

 
samsung
sony
neutron
lg
haikon
dahua
avenir