Hastane güvenlik kamera sistemleri nasıl olmalıdır? Yönetmelik şartları nelerdir? Kayıtlar ne kadar süre saklanmalı?

Bu yazımızda hastaneler ve tıp merkezlerinde güvenlik kamera sistemlerinin varlığı hukuki bir sorun haline gelip çokça tartışıldığından dolayı özel hastaneler yönetmeliğindeki maddeler ışığında; hasta mahremiyetine engel teşkil edip etmediğini, hangi bölgelere kamera takılıp takılamayacağını ve kamera yönetmeliği şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Hastane Güvenlik Kamera Sistemi

KAMERA YÖNETMELİĞİ HANGİ SAĞLIK KURULUŞLARI İÇİN GEÇERLİDİR?

Özel hastaneler yönetmeliğindeki güvenlik kameraları hakkındaki madde hasta mahremiyeti ile ilgili olduğundan hastane, tıp merkezi ve sağlık kabini gibi işletmelerin tamamını kapsar.

Görüntü kayıt süre ne kadar olmalı? Nasıl hesaplanır?

Özel hastaneler yönetmeliğine göre en az 2 (iki) ay görüntülerin saklanması gerekmektedir. Güvenlik kamera sistemlerinde kayıt süresi kamera sayısı, görüntü kalitesi, saniyede kaydedilen kare sayısı gibi birçok kritere göre hesaplanmaktadır. Sağlık merkezlerinde güvenlik görüntülerinin bir yıl kayıt edilebilmesini hesaplamak için öncelikle kamera sayısının ve kullanılacak ürünlerin belirlenmesi gerekir. Sağlık merkezinde yapılacak keşif sonrasında ürünler ve kamera sayısı belirlendikten sonra minimum kullanılabilecek sabit disk kapasitesi hesaplanmaktadır.

Hastanelerde nereye kamera takılabilir? Nereye takılamaz?

Özel hastaneler yönetmeliği (Ek fıkra:RG-23/9/2010-27708) (Değişik:RG-1/7/2014-29047) madddesinde “Hasta mahremiyeti dikkate alınmak kaydıyla, ortak kullanım alanları kamera kayıt sistemi ile kayıt altına alınır ve kamera görüntüleri en az iki ay süre ile saklanır.” ibaresi bulunmaktadır. Bu maddeye göre hastane giriş, çıkış bölgeleri, kafeteryalar, hasta kayıt bankoları, yataklı servis hemşire bankoları, bahçe, idari katlar ve odalarda kamera bulunmalıdır. Muayene odaları, ameliyathaneler kan alma odaları, enjeksiyon odaları ve emzirme odalarında kamera bulundurulamaz.

My/Pc Teknoloji, Güvenlik Kamera Sistemleri, IP Kamera Çözümleri, AHD Kamera Çözümleri, Termal Kamera Çözümleri, Mobil Güvenlik Çözümleri ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ürün Kataloğu

güvenlik kamerası

Ücretsiz Keşif

Ad Soyad

E-posta

Telefon

Firma Adı

Adres

 
dahua
haikon
avenir
samsung
sony
lg
hyundai

Satış ve kurulumunu yaptığımız kamera modelleri ve güvenlik sistemi ekipmanlarını aşağıda bulabilirsiniz. İlgilendiğiniz ürünle ilgili fiyat veya ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

fiyat talebi

0212 451 44 44

Etiketler: Hastane Kamera, Hastane Güvenlik Kamera, Hastane Kamera Yönetmeliği, Hastane Güvenlik Kamera Yönetmeliği, Hastane Kamera Genelgesi, Hastane Güvenlik Kamera Genelgesi, Tıp Merkezi Kamera, Tıp Merkezi Güvenlik Kamera, Tıp Merkezi Kamera Yönetmeliği, Tıp Merkezi Güvenlik Kamera Yönetmeliği, Tıp Merkezi Kamera Genelgesi, Muayene Odası Kamera, Ameliyathane Kamera