Okul güvenlik kamera sistemleri nasıl olmalıdır? Yönetmelik şartları nelerdir?

Okullar için güvenlik kamera genelgesi yayınlandığında sitemiz üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen genelgeyi paylaşarak, özel okullar için güvenlik kamera sistemleri zorunluluğu ve kıstasları hakkında bilgi vermiştik. Artan ilgi ve sıkça sorulan sorular üzerine daha detaylı bilgi için güvenlik kamera genelgesinde yer alan şartları inceleyeceğiz. Daha önceki yazımız için tıklayınız.

Genelgede yer alan bilgileri düzenleme yapmadan aktarıyoruz.

“Özel okullarda kurulacak güvenlik kamera sistemlerine ilişkin ilgi (a) Yönetmeliğin 11 inci maddesinin dördüncü fıkrasında; “Okullarda, bahçe giriş ve bina kapıları öncelikli olmak üzere, en az on beş gün süreyle görüntü kayıtlarını depolayacak güvenlik kamera sistemi kurulur. Ancak derslik ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet, lavabo, ibadethane ve benzeri birimlerin içini görecek şekilde güvenlik kameraları yerleştirilemez” hükmü yer almaktadır. 

İlgi (a) Yönetmeliğin 11 inci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “on beş gün” ibaresinin “bir yıl” şeklinde uygulanması ilgi (b) Makam Onayı ile uygun görülmüştür. Özel okullarla ilgili iş ve işlemlerin bu hüküm doğrultusunda yürütülmesi gerekmektedir.”

okul güvenlik kamera sistemi avantajları

Kamera yönetmeliği hangi okullar için geçerlidir?

Yönetmelik ve genelgede bahsedildiği üzere bu şartlar özel okul statüsünde bulunan eğitim kurumları için geçerlidir. Okul öncesi (anaokulu) için güvenlik kamera uygulaması ayrı bir yönetmelik ile belirlenmiştir. İlerleyen bölümde anaokulları için yönetmelikten bahsedeceğiz.

Görüntü kayıt süre ne kadar olmalı? Nasıl hesaplanır?

Yönetmelikte en az 1 (bir) yıl görüntülerin kayıtlı olması şartı getirilmiştir. Güvenlik kamera sistemlerinde kayıt süresi kamera sayısı, görüntü kalitesi, saniyede kaydedilen kare sayısı gibi birçok kritere göre hesaplanmaktadır. Okullarda güvenlik görüntülerinin bir yıl kayıt edilebilmesini hesaplamak için öncelikle kamera sayısının ve kullanılacak ürünlerin belirlenmesi gerekir. Okulda yapılacak keşif sonrasında ürünler ve kamera sayısı belirlendikten sonra minimum kullanılabilecek sabit disk kapasitesi hesaplanmaktadır.

Görüntü kalitesi nasıl olmalı? Kaç adet kamera olmalı?

Okullarda güvenlik kamera yönetmeliğinde görüntü kalitesi ve kamera sayısı ile ilgili bir şart bulunmamaktadır. Özel okullarda kamera uygulaması yapılırken izlenen yol öncelikle yönetmelik şartı olan bir yıl kayıt süresini sağlayabilmektir.

Okullarda nereye kamera takılmaz?

Yönetmelikte “derslik ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet, lavabo, ibadethane ve benzeri birimlerin içini görecek şekilde güvenlik kameraları yerleştirilemez” ibaresi bulunmaktadır.

Okullar için güvenlik yönetmeliği

pdf katalog

Okullar için güvenlik kamera yönetmeliği

pdf katalog

Anaokulları için sınıflarda kamera uygulaması

pdf katalog

Okul kamera sistemleri projelendirme ve kurulum aşamaları nelerdir?

Özel okul, anaokulu ve diğer eğitim kurumlarından güvenlik kamera talebi ve ihale olduğunda öncelikle güvenlik danışmanlarımız okulu ziyaret ederek güvenlik kamerası takılacak yerleri, kör noktaları ve güvenlik açıklarını tespit eder, yönetmeliğe göre kamera takılamayacak yerler ve takılması zorunlu olan yerler hakkında sorumlu yöneticiye bilgi verir. Görüntü kayıt cihazları ve ihtiyaçların belirlenmesinden sonra proje ve fiyatlandırma aşamasına geçilir. Teklif onayı sonrasında kurulum gün ve saati belirlenerek randevu alınır. Kamera adedine bağlı olmak üzere kurulumlar 1-3 iş günü arasında tamamlanır.

Okul Güvenlik Kamera Sistemi Uygulamalarımız

Güvenlik Kamera Kurulum Hizmetleri

My/Pc Teknoloji, Güvenlik Kamera Sistemleri, IP Kamera Çözümleri, AHD Kamera Çözümleri, Termal Kamera Çözümleri, Mobil Güvenlik Çözümleri ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde güvenlik sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Özel okul, anaokulu veya diğer eğitim kurumları için güvenlik kamera kurulumu, kamera sistemi arızaları, kamera sistemi revizeleri, kamera ve alarm uygulamaları gibi kurulum, proje, ihale ve servis hizmetleri için bizimle keşif formunu doldurarak veya telefon numaralarımızdan ulaşarak keşif / servis randevusu alabilirsiniz. Güvenlik danışmanlarımız en kısa süre içerisinde keşif, projelendirme ve fiyat çalışması yapacaklardır.

Okulunuzda yapacağımız ücretsiz keşif sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemesinde yer alan revize ve şartlar sonrası yapmanız gereken değişiklikler ile ilgili tarafınıza rapor sunulacaktır.

Ücretsiz Keşif

Ad Soyad

E-posta

Telefon

Firma Adı

Adres

özel okul kamera sistemi
okul kamera sistemi