Alarm sistemleri günümüzde her işletme ve evin sahip olması gereken bir güvenlik sistemidir. Güvenlik firmaları tarafından farklı amaçlar için ve farklı özelliklerde alarm sistemleri üretilmekte olup, son tüketici bunlar arasından kendi ihtiyaçları doğrultusunda en doğru olanı seçerken zorluk yaşayabilmektedir. Bu yazımızda ihtiyaçlarınıza en uygun alarm sistemlerini inceleyip, sıkça sorulan sorulara yanıt vererek alarm sistemleri ile ilgili soru işaretlerinizi gidermeye çalışacağız. En çok kullanılan alarmları kullanım amacına göre hırsız alarm sistemleri ve yangın alarm sistemleri olarak ayırabiliriz.

Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemleri konut ve işyerlerinde hırsızlara karşı güvenlik kameraları ile kullanılan sistemlerdir. Bu alarm sistemi içerisinde kapı ve pencereler için manyetik kontaklar, oda ve holler için hareket dedektörleri, pencere ve kapı camları için darbe ve kırılma dedektörleri, su baskınları için dedektörler, gaz kaçağı ve duman dedektörleri ve panik butonları gibi ekipmanlar bulunmaktadır. Alarm sistemi tercihinde ihtiyacınıza uygun ekipmanların öncelikle belirlenmesi gerekmektedir.

ücretsiz keşifAlarm sistemi ihtiyaçları belirlenirken bir güvenlik danışmanından yardım almanız gerekebilir. Eviniz veya işyerinizdeki güvenlik açıklarının tespit edilip ihtiyacınıza uygun ekipmanların belirlenmesi, akabinde alarm sisteminizin projelendirilmesi, güvenlik açığı bulunmayan bir alarm sistemi sahip olmanızı sağlayacaktır. İhtiyaçlar belirlenmeden kurulan standart bir alarm sistemini satın almak her zaman güvende olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

Alarm sistemi satın alınmadan önce keşif yapılarak ihtiyaçların belirlenmesi gereksiz maliyetleri ortadan kaldırır.

Kablolu Alarm Sistemleri

Kablolu alarm sistemleri, genellikle iş yerlerinde tercih edilen sıva üstü montaj ve kablolama yapılabilecek alanlar için tercih edilmektedir. Kablosuz sistemlere göre maliyeti daha uygundur.

alarm sistemi nedir nelerden oluşur

Alarm sistemi nedir? Nelerden oluşur?


Alarm sistemi bileşenleri hakkında ayrıntılı bilgi için Alarm sistemi nedir? Nelerden oluşur? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kablosuz Alarm Sistemleri

Kablosuz alarm sistemleri, genellikle ofisler ve evler için kablo montajının yapılması istenmeyen durumlarda tercih edilirler. Kablo ve kanal gibi sıva üstünde görünen herhangi bir ekipman olmadığından olayı estetik görüntü oluşturmaktadır. Kablolu sistemlerden farkı budur. Kablolu sistemlere göre maliyeti daha fazladır. Alarm ekipmanları pilli olduğu için bakımlarının aksatılmaması gerekir.

Alarm İzleme Merkezi

İzleme merkezleri ile birlikte kullanılan alarmlar daha etkili olmaktadır. İzleme merkezine bağlı olmayan bir alarm sistemi sadece siren çalarak etrafta bulunan komşu ve tanıdıklarınızın dikkatini çekerek karakol, itfaiye veya sağlık ekiplerine haber vermelerini kendi inisiyatiflerine bırakmaktadır. İzleme merkezine bağlı alarm sistemlerinde durum böyle değildir. İzleme merkezine sinyal ulaştıktan hemen sonra size, karakola, itfaiyeye veya sağlık merkezlerine anlık olarak bilgi geçilmektedir. Bu sistemlerde alarmınız telefon, bilgisayar ve tabletinizden yönetilebilmektedir.

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri, hırsız alarmlarına bağlı olarak veya söndürme sistemlerine bağlı olarak çalışabilirler. Örneğin hırsız alarmına bağlı bir yangın alarmı duman, gaz veya ısı artışını ölçerek siren çalabilir, alarm izleme merkezine bilgi vererek itfaiye ve sağlık ekiplerine bilgi iletebilir. Söndürme sistemine bağlı bir yangın alarmı, söndürme sistemini tetikleyerek sistemin aktif hale gelmesini sağlayabilir.

hırsız alarmı

alarm merkezi
güvenlik sistemi