Yangın alarm sistemi nasıl olmalıdır?

Yangın alarm sistemi bir tesiste yangın, gaz kaçağı, ısı yükselmesi gibi durumlarda özel dedektörler ile durumu tespit edip alarm vererek mekânın boşaltılmasını sağlayan, alarm izleme merkezi yardımı ile itfaiye birimlerine bilgi gönderebilen güvenlik sistemidir. Alarm izleme merkezleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için alarm izleme merkezi nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Binalar ve iş yerlerinde yangın alarm sistemleri bulundurulması 2007 yılında yayınlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ile zorunlu hale getirilmiştir.

Yangın alarm sistemi nasıl olmalıdır? Yönetmelik şartları nelerdir?

Yangın alarm sistemi yönetmelik şartları nelerdir?

Yangından korunma hakkında yönetmelik standart bir yangın alarm sisteminde bulunması gereken özellikler, sahip olması gereken sertifikalar gibi konularda açık maddelere sahiptir. Yönetmeliğe bir yangın alarm sistemi asgari aşağıdaki koşulları sağlamalıdır.

 • Yangın alarm sistemi TSE belgeli olmalıdır.
 • Yangın alarm sistemi otomatik devreye girebilecek şekilde tasarlanmalı, yangın uyarı butonları gibi cihazlarla el ile de devreye alınabilmesi sağlanmalıdır.
 • Yangın uyarı butonları kaçış yolu istikametinde bulunmalı, kolay erişilebilmeli ve görülebilmelidir.
 • Duman dedektörü kullanılmalı, uygun olmadığı durumlarda sıcaklık artış veya uygun dedektör kullanılmalıdır.
 • Yangın alarmı devreye girmesi halinde hem sesli hem ışıklı uyarı yapabilmelidir.
 • Yangın alarm sisteminin tüm ekipmanlarının periyodik bakımları yapılmalıdır.

Bu maddeler genel konulardır. Yangın alarm sistemi yönetmeliğinin tamamını okumak için tıklayınız.

Yücel Güvenlik Teknolojileri, Hırsız Alarm Sistemleri, Yangın Alarm Sistemleri, Alarm Haber Alma Merkezi(İzleme Merkezi) ve Güvenlik Sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermektedir. Alarm sistemlerimiz içerisinde duman dedektörleri, gaz dedektörleri, ısı dedektörleri, cam kırılma dedektörleri, panik ihbar butonları, acil durum sistemleri gibi tüm güvenlik ihtiyaçlarınızı tek sistemde toplayacak ürünler bulunmaktadır.

İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde alarm sistemleri satış ve kurulum hizmetleri vermekteyiz. Alarm sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Satış ve kurulumunu yaptığımız alarm sistemleri yukarıda belirtilmiştir. İlgilendiğiniz alarm sistemi veya ürünle ilgili fiyat veya ücretsiz keşif isteyebilirsiniz. Alarm sistemleri ile ilgili sorularınızı yandaki keşif formundan veya canlı destekten bize iletebilirsiniz. Güvenlik danışmanlarımız soru veya isteklerinizi en kısa sürede cevaplamaya çalışacaktır.

 

Ücretsiz Keşif

  Ad Soyad

  E-posta

  Telefon

  Firma Adı

  Adres

  Projelendirme ve kurulumunu yaptığımız yangın alarm sistemleri, akıllı yangın alarm sistemleri, adresli yangın alarm sistemleri, yangın algılama sistemleri ve yangın ihbar sistemleri hakkında bilgi ve fiyat almak için bize ulaşabilirsiniz. Yangın alarm sistemleri için ücretsiz keşif talebinizi iletebilirsiniz.

  İstanbul başta olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde yangın alarm ve ihbar sistemleri kurulum hizmetleri vermekteyiz. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgili her türlü soru ve ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

  fiyat talebi

  0212 451 44 44