Dell sunucu bilgisayarlar nasıldır? Hangisini tercih etmeliyim?

Bilgisayar sistemlerinin üretimden satışa her alanda kullanılmaya başlaması ile kurumlar için işletmede kullanılan bilgisayarları tek çatı altında toplamaya, verileri tek merkezden işlemeye ve bilgisayarları kontrol etmeye ihtiyaçları olmuştur. Dolayısı ile orta ve büyük çaplı işletmeler tarafından uzun süredir kullanılan sunucu bilgisayarlar, küçük çaplı işletmelerde bile zaruri ihtiyaç haline gelmiştir.

sunucu modelleri datacenter

Daha önce sunucu seçimi, network altyapı ve sistem odaları ile ilgili yazılarımızda bilgi vermiştik. Bu yazımızda Dell sunucu modelleri içinden ihtiyaçlarımıza uygun sunucu bilgisayarlara göz atacağız. Ülkemizde sunucu bilgisayar denildiğinde ulaşabileceğimiz sınırlı sayıda marka mevcut. Sektörün en iyilerinden biri olan Dell markası, geniş yetkili servis ve bayi ağı, yerinde servis garantisi ve daha birçok avantajı ile karşımıza çıkıyor. Büyük ölçekli işletmelerin yanında küçük ve orta ölçekteki işletmelere de uygun sunucu çözümleri sunan Dell, yüksek performans veya uygun fiyatlı sunucu arayan tüm kullanıcılara hitap ediyor.

Küçük ölçekli işletmeler için Dell sunucular

On beş kullanıcıya kadar bilgisayar barındıran sistemler için küçük ölçek tanımı yapabiliriz. Bu işletmelerde kullanılan program, data ve domain yapısına uygun olarak Dell PowerEdge R230 sunucu modeli tercih edilebilir. R230 sunucu modeli, uygun fiyatının yanında size güvenli ve sorunsuz çalışma vaat eder. Segmentindeki diğer sunucu bilgisayar modellerine göre daha iyi ve hızlı uygulama performansı sunar. Kullanım ihtiyacına göre işlemci, bellek ve disk miktarı hesaplanmalıdır.

rack sunucu

Rack Sunucu

tower sunucu

Tower Sunucu

Orta ölçekli işletmeler için Dell Sunucular

Elli kullanıcıya kadar pc barındıran bilgisayar sistemleri için orta ölçek tanımı yapabiliriz. Orta ölçekli işletmelerde program ve data işlenmesinden ziyade dosya paylaşım ağı, bir domain ve policy yapısının yanında uzak ofis/şube yapıları bulunmaktadır. Tüm bu ihtiyaçları karşılamak için orta ölçekli işletmelerde Dell PowerEdge R330 modeli sunucu bilgisayar tercih edilebilir. Kullanım ihtiyacına göre donanımı konfigüre edilmelidir.

Büyük ölçekli işletmeler için Dell Sunucular

Elli kullanıcı üzeri bilgisayar sistemlerini büyük ölçek olarak tanımlayabiliriz. Büyük ölçekli işletmelerde sunucular birden fazla işlev için veya her işlev içi bir sunucu olarak tek bir sistem halinde kullanılır. Birden fazla sunucu kullanılacak ise rack sunucu modelleri, tek sunucu kullanılacak ise tower sunucu modelleri tercih edilebilir.

Dell Sunucu Modelleri ve Fiyatları

Dell sunucu modellerini en uygun fiyatlar ile projelendirme, satış ve kurulum hizmetleri vermekteyiz. Sitemizdeki Dell sunucuları incelemek için tıklayınız.

Yapısal Kablolama

yapısal kablolama

CAT-5, CAT-6 Network Yapısal Kablolama, Fiber Optik Sonlandırma ve Noktadan Noktaya Erişim ve Kablosuz Ağ Kurulumu hizmetleri.

Sistem Odası Kurulumu

sunucu kurulumu

Server Odası Kurulumu, Kabinet Montajı, Kanal Çekme ve Yapılandırma, UPS Montajı ve Network Cihazları Montaj ve Kurulumu.

Network Kurulumu

Sunucu Kurulumu, Active Directory Yapısı Kurulumu, Ofis Network Kurulumu, File Server Kurulumu ve  Ofis Ağ Altyapısı kurulumu.